Ali je amiotrofična lateralna skleroza ozdravljiva bolezen?


amiotrofična lateralna skleroza bolniki

Amiotrofična lateralna skleroza ali ALS je zelo redka bolezen, ki je zdravniki in znanstveniki ne morejo pojasniti. Zdravila zanjo ni. Najbolj znan pacient s to boleznijo je bil slavni fizik Stephen Hawking, ki z boleznijo ALS preživel do 76. leta, kar je fenomen. Amiotrofična lateralna skleroza namreč pacienta, ki jo ima, postopoma ubije v treh do desetih letih. To se zgodi tako, da postopoma odmirajo celice živčnega sistema. Ugotovili so, da pri vsakem pacientu bolezen nekoliko drugače poškoduje dele živčnega sistema in ni pri vseh enako. Vendar zdravniki ne znajo pomagati, zato si mora pacient pomagati sam, preberite kako.

Kaj je bolezen ALS?

Bolezen ALS je amiotrofična lateralna skleroza, ki jo imenujejo tudi bolezen motoričnega nevrona. Prvič so jo diagnosticirali leta 1939 pri bejzbol igralcu iz ZDA Louju Gehrigeju, zato so jo poimenovali tudi po njem in sicer Lou Gehrigova bolezen. Njena značilnost je, da poškoduje dele živčnega in motoričnega sistema. Odkrijejo jo ponavadi pozno, ko je človek star 30 ali več let, saj napreduje počasi in postopoma.

V možganih in hrbtenjači imamo motorične nevrone, ki so živčne celice, katere nam dajejo gibljivost. Če se zgodi nevro-degeneracija, da motorični nevroni ne delujejo tako, kot bi morali, se začne bolezen ALS. Ta bolezen pa postopoma napreduje tako, da človek postopoma ohromi.

Večina teh pacientov potrebuje tudi pomoč aparatov pri dihanju. Zanimivo je, da pri Stephenu Hawkinsu ni bilo tako, on je dihal sam do zadnjega dne, zato je morebiti tudi tako dolgo živel, ker se je pri njem bolezen drugače razvila. Pri njem os bolezen tudi odkrili zle zgodaj, že na začetku njegovih dvajsetih let, ko je končal na vozičku. Imel pa je tudi odlično osebno asistenco in nego, ki si jo je lahko privoščil.

Katere oblike ALS poznamo?

ALS ali amiotrofična lateralna skleroza je danes poznana v več oblikah. Znanstveniki so to bolezen razdelili v štiri kategorije, ki so:

  • ALS – kjer gre za oslabljene zgornje in/ali spodnje motorične nevrone in je najbolj obširna ter prizadene celotno telo,

  • PMA – je osredotočena predvsem na oslabitev spodnjih motoričnih nevronov,

  • PLS – največ oslabi zgornje motorične nevrone

  • in pa progresivna baldorna paraliza, ki je usmerjena predvsem na oslabitev kraniofacialne mišice.

Bolezen amiotrofična lateralna skleroza v vseh oblikah najbolj prizadene dihala tako, da vpliva na oslabitev diafragme. S tem se zmanjša sposobnost dihanja ali celo pacient neha dihati, če ga ne priklopijo na aparate. Postopoma tudi oslabijo mišice za požiranje. Zato pacient ne more jesti in piti, ter se njegovo telo izčrpa tudi po tej poti, da se dehidrira in izstrada. V tem primeru je bolezen ALS poškodovala esencialne dele možganov.

Kako se amiotrofična lateralna skleroza zdravi?

Bolezen amiotrofična lateralna skleroza je neozdravljiva in ni znanega primera, da bi kdo ozdravel. Če se učimo iz primera najbolj slavnega pacienta Stephena Hawkinsa, potem lahko sklepamo, da dobra in kakovostna oskrba vpliva na dolgoživost pacientov z boleznijo ALS. Stephen je imel eno veliko slabost in sicer je oboževal jajčne kremne rezine, ki jih je pojedel na tone.

Zato se svetuje, da se amiotrofična lateralna skleroza jemlje resno tudi s področja prehrane.

Če se ozremo po ozdravitvah drugih bolezni, ki jih je nemalo, ko je ljudi medicina že odpisala, je vsem skupno to, da so drastično spremenili prehrano in slog življenja ter razmišljanja. Zaenkrat pa medicina svetuje samo to, da tem bolnikom čim bolj olajšamo življenje, da jim je čim bolj udobno do konca.

Alternativni pristop do zdravljena ALS in kaj lahko storimo sami?

Žal ni znane nobene znanstvene raziskave za ALS, kot je na primer na področju raka in krvožilnih bolezni, kjer je znanstvenik in kirurg dr. Collin T. Campbell skozi največjo študijo na svetu dokazal, da je ključnega pomena pri ozdravitvah prehrana pacientov, ki bazira na rastlinski osnovi. Menimo, da bi bilo vredno poskusiti tudi pri bolnikih z ALS.

Dr. Collin T. Campbell svetuje, da se iz prehrane izloči hrana živalskega izvora in se jo pravilno nadomesti s prehrano rastlinskega izvora. V ta namen je sam izdal iz lastnih izkušenj številne kuharice in pomaga veliko športnikom ter bolnikom do zdravja in dobrega počutja.

Recent Posts