Se sprašujete, kaj je bosonoga obutev in kaj so bosi čevlji? Torej, v čem je njihova skrivnost? In kako debel bi moral biti podplat? Kdo jih lahko nosi? Kje naj sploh začnem. Se sprašujete, kaj so bosi čevlji?
No, to niso nekateri super čudni čevlji. Običajno so videti povsem normalno, z eno samo razliko. Omogočajo, da se noga premika na enak način, kot bi se, če bi hodili bosi. Kljub temu vam po potrebi zagotavljajo zaščito pred mrazom in zemljo. Na nogah so običajno videti širše od tistih, ki so jih navajene videti. In tako bi morali izgledati, saj je to vaša naravna oblika stopala.
Bosonoga obutev – v čem je njihova skrivnost?
Če želite optimizirati, kako bosonoga obutev posnema naravno gibanje stopala in telesa, in ga celo uvrstiti med bose čevlje, mora imeti bosi čevlji pet osnovnih značilnosti:
- Asimetrična škatla za prste v obliki noge
- Ploski podplat brez dviga pete (ničelni padec)
- Tanek in prilagodljiv podplat, ki ga lahko zvijemo v katero koli smer
- Varno na nogah
- Prsti na nogah naj ležijo ravno na tleh, da preprečite poškodbe ter zagotovite ravnotežje in stabilnost telesa.
Bosonoga obutev – kako debel bi moral biti podplat?
Bosonoga obutev ima običajno debelino podplata od 2 do 6 mm. Zimski modeli in nekateri sandali imajo po navadi debelejše podplate, spomladanski in poletni modeli pa tanjši. Debelino podplata je treba prilagoditi aktivnosti, terenu, po katerem hodimo, in starosti osebe.
Pomembno je tudi, v kakšnem stanju je naše telo, hrbtenica, boki in podobno. Prehod na boso obutev mora biti vedno postopen, debelino podplata pa prilagoditi stanju telesa in stopal. Debelino podplata torej izbiramo glede na situacijo, medtem ko ne smemo kompromitirati s prostorom za prste na nogah in ravne podplate.
Bosonoga obutev – kdo jih lahko nosi?
Bosonoga obutev je na voljo vsem, otrokom in odraslim. Izbira je vse večja in danes jih lahko najdete za vse priložnosti in aktivnosti, kot so športno-elegantni videz, sandali, zimski čevlji, za pohodništvo in podobno.
Zdaj veste, kako je videti bosonoga obutev. Torej morate samo najti pravega zase. Za lažji začetek smo vam pripravili vse informacije. Gremo lepo po vrsti.
Bosonoga obutev – spoznajte svoje noge
Najprej morate dobro poznati nogo. Vsak bosi čevelj ne ustreza vsaki nogi in s preozkim ali prekratkim bosim čevljem ne boste naredili nič dobrega zase.
Bosonoga obutev – kakšen je moj tip stopala?
Poiščite slog čevlja, ki vam ustreza.
Na seznamih čevljev, ki jih trg ponuja za vas, poiščite tiste, ki so vam vizualno privlačni.
Bosonoga obutev – preverite, kakšno velikost potrebujete
Preverite, kakšno velikost potrebujete in ali čevelj sploh ustreza vaši nogi. Tisti, ki so vam najbolj všeč, vam ne bodo nujno ustrezali.
Čevelj vam bo dobro ustrezal, če:
Boste pred prsti imeli dovolj prostora za premikanje (priporočljivo je 12 mm), vendar morate tudi noge in čevlje pravilno izmeriti, da se izognete napakam pri merjenju.
Čevelj bo dovolj širok za vas.
Bosonoga obutev se bo ujemala z vašo obliko stopala in prostornino stopala.
Bosonoga obutev bo imela obliko škatle za prste, ki se bo dobro ujemala z vašo obliko prstov.
Bosonoga obutev – vzdrževanje
Za tiste, ki vsak dan nosijo bosonogo obutev, obstaja nekaj preprostih nasvetov, kako jih ohraniti v top-top stanju.
Pomembno je, kako in kje shranjujete obutev, saj lahko močno vpliva na njeno učinkovitost in življenjsko dobo, zato je pomembno, da to upoštevate pri negi čevljev.
Izpostavljenost sončni svetlobi lahko povzroči, da se materiali poslabšajo, zato jih poskušajte hraniti stran od neposredne sončne svetlobe.
Ne shranjujte jih v vlažnih prostorih, kot so kleti, saj lahko na čevljih nastane plesen. V teh pogojih se vlakna v materialu čevljev razgradijo.
Da bi ohranili celovitost obutve, je vedno priporočljivo, da jo hranite v hladnem in suhem prostoru, ki je po možnosti še dobro prezračen.
Obstajajo tudi različna sredstva za nego obutve, zato se o primerni negi pogovorite s ponudniki bosonoge obutve.
Kakorkoli, priporočamo, da si obujete nekaj minimalističnih čevljev in se prepričajte, kako neverjetno delujejo vaše noge, ko se premikajo tako, kot je predvidela narava.