Karpalni tunel


karpalni-tunel

Karpalni tunel dandanes teži že skoraj vsakega Slovenca 

Za težave s karpalnim tunelom ste zagotovo že slišali. Pa ste vedeli, da ima kar 60 tisoč Slovencev in Slovenk vsakodnevne probleme prav s tem predelom svojega telesa? Ste mogoče med njimi tudi vi in bi radi za to težavo našli rešitev? Če ste na vsa vprašanja odgovorili pritrdilno vam toplo svetujemo, da si preberite nadaljevanje članka.  

Kaj pravzaprav je karpalni tunel in kako najhitreje prepoznamo znake poškodbe? 

Veliko ljudi ima probleme z zapestjem, pa sploh ne ve da se njihova težava skriva v poškodovanem krpalnem kanalu. Z drugimi besedami poimenovani karpalni tunel je negibljiv ozek prehod v vašem zapestju, pri katerem do zapletov največkrat  pride zaradi prepogostega ponavljanja enakih gibov, kar posledično privede do ukleščenja enega izmed treh glavnih živcev, in sicer medialnega živca. Karpalni tunel vas lahko v začetnih fazah moti predvsem v smislu mrtvičenja prstov. Pri tej bolezni v »nevarnosti« nista prstanec in mezinec, saj ju prej omenjeni živec na oživčuje. Do mravljinčenja prihaja v kazalcu, sredincu ali v palcu.  Znaki, da karpalni tunel ni popolnoma zdrav so tudi: zbadanje, bolečina in odrevenelost dlani. Pogosto začnejo ljudje, ki imajo poškodovan karpalni tunel tudi izpuščati predmete iz rok, poleg tega pa izgubijo občutek za dotik. Največkrat se težave pričnejo kazati med spanjem, saj takrat telesa nimamo pod popolnim zavestnim nadzorom, kar pripelje do krčenja že tako poškodovanega krpalnega kanala. V primeru, da z zdravljenjem, kljub bolečini, ne pričnete, pa v skrajnem primeru lahko trajno poškodujete živec, se soočate s stalno omrtvičenostjo ali celo atrofijo mišic. Vse to pa vam bo dolgoročno onemogočalo normalo uporabo zapestja in dlani. 

Kako si lahko sami pomagamo preprečiti težave krpalnega kanala?

Poškodovan karpalni tunel se pogosto pojavlja pri poklicih kot so: mizarji, tesarji, trgovci, šivilje, glasbeniki, predvsem pa pri poklicih povezanih s pisarniškim računalniškim delom. Prav zato je še kako pomembno zavedanje, da lahko s pravilnim preventivnim ukrepanjem znatno zmanjšate možnost tovrstne poškodbe. V primeru, da se je karpalni tunel že poškodoval vam svetujemo prekinjanje dela oz. jemanje odmorov, med katerimi poskrbimo tudi za razgibavanje zapestja. Pomemben faktor pri tovrstnih poškodbah je tudi sama drža telesa med delom. Prav tako vam svetujemo, da v primerih ko roke ne potrebujete za delo s to počivate v t.i. nevtralnem položaju. Poleg tega pa si lahko konkretno pomagate tudi z držanjem manjših mehkejših žogic, ki bodo držo še dodatno sprostile. V primeru, da se težave s krpalnim tunelom že množično pojavljajo pa se lahko poslužite izvajanja naslednje preproste vaje, ki pomaga prav za blaženje tovrstnih problemov. 

  • Vaja 1: Vajo pričnete s prepletanjem prstov obeh rok med seboj, potem pa ta preplet najprej desetkrat zavrtite v smeri urinega kazalca, potem pa še enako število ponovitev v obrani smeri urinega kazalca. To vajo lahko mirno ponovite vsakič, ki se bo v vašem zapestju pojavila napetost, saj jo ta pomaga sprostiti. 

Preventiva pred kurativo

Za blaženje bolečin v krpalnem tunelu lahko že preventivno veliko naredite sami. Najbolj optimalno je seveda izogibanje položajev, pri katerih se z zapestjem neposredno naslanjate na trdno podlago, kot npr. ribanje tal ali računalniško delo. Priporočamo vam tudi, da se ponoči ne zadržujete v položaju spanja na boku s stisnjenimi rokami ob telesu. Prav tako se priporoča jemanje B kompleksa in Omega 3 maščob, prvi pomaga pri regeneraciji živčevja, drugi pa pri zaviranju vnetja. 

Težave s krpalnim kanalom oz. tunelom so v današnji družbi vedno bolj pogoste, prav zaradi narave dela, ki ga vedno bolj pogosto opravljamo. Računalniško in drugo podobno delo lahko kmalu privede do omenjanih težav, ki pa jih je vsekakor možno preventivno preprečiti. Najbolj poglavitni nasvet za tovrstne težave bi bil ta, da ne čakate predolgo, saj se lahko stanje ob neukrepanju hitro nereverzibilno poslabša. Pomoč vam, je na dosegu roke, zato z njo le ne zavlačujte.

Recent Posts