Center Fizioterapije Ljubljana – Nevrocenter nudi transkranialno pulzno stimulacijo (TPS), ki je sodoben terapevtski postopek, ki obeta zmanjšanje simptomov Alzheimerjeve bolezni ter olajšanje bremena, ki ga prinaša to stanje tako osebam s to boleznijo kot tudi njihovim družinam. Diagnoza Alzheimerjeve bolezni prinaša številne spremembe in izzive, a TPS predstavlja upanje. Kljub temu, da Alzheimerjeva bolezen ostaja neozdravljiva, je bil dosežen določen napredek, ki lahko osebam s to boleznijo zagotovi večjo kakovost življenja.
Učinkovitost zdravil in napredek v zdravljenju
Zdravila lahko pomagajo stabilizirati duševno zmogljivost in upočasniti napredovanje simptomov Alzheimerjeve bolezni. Kljub temu pa je transkranialna pulzna stimulacija vstopila na področje zdravljenja kot nova potencialno učinkovita metoda, ki lahko dopolni obstoječe terapije. Ta inovativna metoda je namenjena bolnikom z blago do zmerno Alzheimerjevo boleznijo in ima cilj spodbujati in ohranjati njihove duševne sposobnosti.
Ključna dejstva o TPS
Transkranialna pulzna stimulacija se izvaja s pomočjo akustičnih impulzov, ki se vnesejo v možganske regije, ki potrebujejo stimulacijo. Postopek je neboleč, varen in enostaven ter poteka v ambulanti. Tipičen terapevtski paket obsega 6 terapij, izvedenih v dveh tednih, pri čemer vsaka terapija traja približno 30 minut. Glavni cilj TPS je spodbujanje kognitivnih sposobnosti pri klientih z Alzheimerjevo boleznijo ter ohranjanje teh sposobnosti čim dlje.
Varne in učinkovite terapije
TPS terapije so nekompleksne ter varne in se izvajajo ambulantno . Številni bolniki in njihove družine so poročali o izboljšanju verbalnih sposobnosti, spomina ter občutka za smer po terapiji. Terapijo TPS izvaja ustrezno usposobljen izvajalec s posebno napravo, imenovano Neurolith sistem, ki ga je razvil švicarski proizvajalec medicinske tehnologije Storz Medical. Njihovi izdelki so uporabljeni na različnih področjih medicine, vključno z nevrologijo, urologijo, ortopedijo in kardiologijo. TPS terapija je dostopna v več državah po svetu, vključno z Nemčijo, Avstrijo, Švico, Anglijo, Francijo, Španijo, na Danskem, Portugalskem, v Kuvajtu, Hong Kongu, na Kitajskem in v Kanadi.
Kako deluje TPS?
Transkranialna pulzna stimulacija, znana tudi kot TPS, se izvaja s pomočjo Neurolith sistema. Ta terapevtski sistem generira akustične impulze, ki se prenašajo v prizadeta področja možganov skozi lobanjo. Impulzi dosežejo globino osmih centimetrov in posebej stimulirajo predele možganov pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo. Terapija s TPS je neinvazivna, kar pomeni, da akustični impulzi prodrejo skozi kožo in lobanjo, ne da bi pri tem povzročili poškodbe ali neprijetnosti. V medicini se akustični impulzi, ki jih generira TPS®, uspešno uporabljajo že več kot 30 let pod izrazom ekstrakorporalna terapija z udarnimi valovi. Ta terapija se uporablja pri različnih boleznih in stanjih, vključno s terapijo kit, vezi, mišic, kosti in srca.
Alzheimerjeva bolezen
Alzheimerjeva bolezen, najpogostejša oblika demence, prinaša upad kognitivnih funkcij, kot so spomin, razmišljanje, in druge, kar močno ovira vsakdanje aktivnosti. Ta bolezen predstavlja večino primerov demence, pogosto pa se začne po 65. letu starosti. Napreduje postopoma, pri čemer se najprej pojavijo blagi znaki motenj spomina, ki se sčasoma lahko poslabšajo do točke, ko bolnik izgubi sposobnost govora. Kljub napredku v medicini trenutno ne poznamo zdravila za to bolezen.
Sočasne terapije za Alzheimerjevo bolezen
Poleg medicinskih zdravil se uporabljajo tudi različne sočasne terapije, ki ciljajo na spodbujanje duševnih sposobnosti bolnikov in izboljšanje njihove kakovosti življenja. Te terapije vključujejo kognitivne vaje ter sodobne pristope, kot je terapija s transkranialno pulzno stimulacijo (TPS), ki dokazano upočasnjuje napredovanje simptomov in lahko izboljša že izražene kognitivne okvare. Eden izmed prvih simptomov Alzheimerjeve bolezni je pogosto težava s spominom, zlasti s kratkoročnim ali delovnim spominom. To pomeni, da se težko spomnijo in obdelajo nove informacije.
Razlika med staranjem in Alzheimerjevo boleznijo
Med staranjem je nekaj pozabljivosti povsem normalno, vendar resne motnje spomina in drugih kognitivnih funkcij kažejo na morebitno bolezensko stanje, kot je Alzheimerjeva bolezen. Alzheimerjeva bolezen postopoma prizadene različne predele možganov, kar vodi v številne simptome, kot so spremembe razpoloženja, zmedenost, težave s spominom in gibanjem ter druge težave. Bolniki z Alzheimerjevo boleznijo pogosto ne prepoznajo svojih težav, zato je pomembno, da bližnji opazijo morebitne simptome in poiščejo zdravniško pomoč. Zgodnja diagnoza lahko izboljša kakovost življenja bolnika in svojcev. Za diagnozo demence izvaja specialist nevrolog kognitivne teste in druge preglede. .