Verjetno med nami ni junaka, ki bi se veselil obiska pri zobozdravniku v primeru, da se mu obeta puljenje modrostnega zoba. Pa ste vedeli, da je oteklina, ki nastane po samem procesu puljenja nekaj čisto naravnega? Kar večina vidi kot grožnjo, pa v resnici velja za naraven proces celjenja. To pa velikokrat ni tako prijetno, zato se o blaženju otekline po puljenju modrostnega zoba veliko govori. Več o tem, kako se blaži oteklina po puljenju modrostnega zoba si preberite v nadaljevanju.
Zakaj lahko po puljenju modrostnega zoba pride do otekline?
Kot smo že omenili v uvodu se pojavu otekline po puljenju modrostnega zoba kar težko izognemo, saj se ta pojavi kot naraven del procesa celjenja rane. Seveda pa to ne pomeni, da je celjenje prijetno oz. do določene mere ne boli. Oteklina po puljenju modrostnega zoba se največkrat pojavlja takrat, ko zobozdravnik poleg modrostnega zoba poseže tudi v odstranjevanje dela dlesni in kosti ob samem zobru. V tem primeru je večja oteklina po posegu neizogiben stranski učinek.
Ali lahko oteklino ob puljenju modrostnega zoba preventivno preprečimo?
Preventivno ukrepanje proti oteklini po puljenju zobra je dokaj nemogoče, saj kot smo rekli s tem preprečujemo naravni proces celjenja operiranega mesta. Kljub temu, pa si lahko veliko uslugo naredite z dobro predpripravo pripomočkov, ki vam bodo po samem postopku puljenja zoba pomagali pri hitrem okrevanju in blaženju velikosti. Več o tem katere pripomočke nujno potrebujete za to, da oteklina po puljenju modrostnega zoba ne bo prevelika, si preberite v naslednjem poglavju.
Kako najhitreje ukrepate po tem ko se pojavi oteklina po puljenju modrostnega zoba?
Verjetno že sami veste, da se po posegu puljenja modrostnih zob ni priporočljivo preveč naprezati oziroma se fizično obremenjevati. Priporočamo vam, da si za učinkovito celjenje uredite bolniški list v roku vsaj dveh do treh dni po posegu. V tem času pa vam svetujemo, da si za blaženje otekline privoščite hladne tekočine in hladnejšo ter lahko hrano. Poleg tega vam priporočamo še:
- Hladilne obkladke:
Ti so zelo priporočljivi takoj po postopku puljenja, saj bodo ti najhitreje blažili oteklino na mestu izpulitve zoba. Hladilni obkladek si takoj po puljenju namestite na obolelo oteklino in ga tam obdržite vsaj 20 min. Uporabite lahko različna hladilna sredstva kot so npr. hladilna vrečka z gelom, v primeru, da te nimate se lahko mirno poslužite tudi vrečke z ledenimi kockami ali zmrznjeno zelenjavo. Slednjih ne polagajte direktno na mesto otekline, ampak jo zavite v krpo. Na tak boste preprečili nezaželene poškodbe kože.
- Oteklina po puljenju modrostnega zoba bo izginila, če boste glavo držali pokonci:
Pri tem nasvetu ima veliko vlogo prav gravitacija, ki ob pokončni drži glave omogoča, da se tekočina lažje pretaka v nazaj v krvni obtok. Večinoma s tem podnevi ne boste imeli težav, ponoči pa vam priporočamo, da si položaj prilagodite z dvignjenim vzglavjem.
- Ustna higiena
Kljub bolečinam v omenjenem predelu se potrudite, da si z vodo redno izpirate ustno votlino. Svetujemo vam tudi redno umivanje preostalih zob, pri tem pa bodite previdni, da ne dregate poškodovanega predela.
- Zdravila
V primeru, da se oteklina veča in tudi po dveh dneh ne uplahne, se seveda ob posvetu z zdravnikom poslužite tudi protibolečinskih tablet. Pri tem vam svetujemo, da ne jemljete aspirina, saj ta še dodatno reči kri. Veliko bolje je, da vzamete Naklofen, Nalgesin ali Lekadol. Na tak način ne boste le oblažili rasti otekline, ampak pripomogli tudi k lažjemu prenašanju bolečine, ki je prisotna po veliki večini posegov.
Oteklina po puljenju modrostnega zoba bo veliko hitreje izginila, če se boste na sam poseg dobro psihično in tudi fizično pripravili. Saj veste, najboljša je vedno dobra preventiva, zato si pred tem pripravit vse osnovne pripomočke. Bodite odgovorni in predvsem prijazni do lastnega zdravja, saj je le-to vaš največji zaklad.